Research Center
Indira Bajramović, žena, Romkinja, majka, nana, supruga, aktivistica za ljudska prava i direktorica Udruženja žena Romkinja "Bolja Budućnost" iz Tuzle, bila je gošća 3. epizode podcasta Akta Talk. Indira je prva žena koja je u Bosni i Hercegovini osnovala udruženje romskih žena i prvi glas o položaju ove izrazito obespravljene i marginalizovane grupe. Kao humanitarka i aktivistica romske nacionalnosti, Indira Bajramović je cijeli svoj lični i profesionalni život posvetila borbi za ravnopravnost žena Romkinja i borbi protiv različitih predrasuda. Kao prepoznata romska aktivistica učestvuje u procesima kreiranja različitiih javnih politika bitnih za cjelokupnu romsku populaciju, posebno za Romkinje u zajednicama.
Udruženje žena Romkinja "Bolja budućnost" grada Tuzla godinama kontinuirano radi na obilježavanju značajnih datuma za Rome i Romkinje, kao i proslavi romskih praznika. Ove aktivnosti su od vitalnog značaja za očuvanje romske kulture, tradicije i podizanje svijesti o njihovoj historiji. Predstoje nam dva značajna datuma koja ćemo obilježiti na prigodan način u toku ove sedmice: Međunarodni dan sjećanja na stradanje Roma i Romkinja u Drugom Svjetskom ratu (2. augusta) i praznik Aliđun (4. augusta).
Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da smo u Donjem Vakufu i Travniku započeli sa aktivnostima izgradnje kapaciteta i povečanja znanja za članove romske zajednice kroz radionice. Radionice su posvećene temama osnovnih pojmova i definicije trgovine ljudima, identifikacije znakova i oblika trgovine ljudima koji su specifični za romsku zajednicu. U fokusu ovih radionica se nalaze prevencija i mehanizami zaštite.