U Tuzli obilježen Međunarodni dan ljudskih prava: Poslane snažne poruke inkluzije i jednakosti
10.12.2024. godine u Narodnom pozorištu Tuzla obilježen Međunarodni dan ljudskih prava pod sloganom „Naša prava, naša budućnost, danas“. Događaj su organizovali Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine i Agencija za ravnopravnost spolova BiH, u saradnji s Informativnim centrom Lotos i Udruženjem žena Romkinja „Bolja budućnost“ Tuzla, uz tehničku asistenciju projekta „EU za inkluziju u BiH“.
Međunarodni dan ljudskih prava, koji se obilježava svake godine 10. decembra, podsjeća na usvajanje Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima 1948. godine. Ovogodišnji fokus događaja bio je na promociji ljudskih prava i ukazivanju na izazove s kojima se susreću ranjive kategorije društva, poput osoba s invaliditetom i pripadnika romske zajednice.
Događaj je započeo uvodnim obraćanjima gospodina Suvada Zahirovića, direktora Informativnog centra Lotos, gospođe Indire Bajramović, direktorice Udruženja žena Romkinja „Bolja budućnost“ Tuzla, i gospodina Keme Sarača, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. U svojim govorima istaknuli su važnost kontinuiranog rušenja barijera, izazivanja predrasuda i stvaranja jednakih prilika za sve članove društva.
Centralni dio događaja bila je panel diskusija u kojoj su učestvovali pripadnici ranjivih grupa. Panelisti su poslali snažne poruke predstavnicima vlasti, široj društvenoj zajednici, ali i mladima iz ranjivih kategorija. Njihove ključne poruke bile su: „Inkluzija nije privilegija, već ljudsko pravo“, „Obrazovanje je ključ uspjeha“, „Mladi trebaju vjerovati u sebe“ i „Pripadnici ranjivih grupa trebaju biti saveznici u kreiranju politika i rješavanju problema“.
Poseban umjetnički doprinos dali su performansi „Ruke govore“, poetička izvedba na znakovnom jeziku, nastala u saradnji Informativnog centra za osobe s invaliditetom Lotos iz Tuzle i Dramskog studija Aplauz iz Živinica, kao i izvedba „Krug bez tačke“ autorica Aide Vehabović i Fatime Karajčić koja simbolizira međusobnu povezanost zajedničkih napora ka jednakosti.
Na kraju događaja prisutnima su se obratili Adnan Kadribašić, predstavnik projekta „EU za inkluziju u BiH“, i Mojca Krisper Figueora, predstavnica Evropske unije u BiH. Zaključili su da ovaj događaj predstavlja snažnu poruku posvećenosti zajedničkoj borbi za prava svih, naglašavajući važnost stvaranja inkluzivnog društva u kojem su svačija prava priznata, poštovana i zaštićena.
Događaj je još jednom istaknuo značaj zajedničkog djelovanja u promociji ljudskih prava i stvaranju jednakih prilika za sve.