Indira Bajramović, romska aktivistica gošća nove epizode podcasta Akta Talk

Indira Bajramović, romska aktivistica gošća nove epizode podcasta Akta Talk
112.jpg

Indira Bajramović, žena, Romkinja, majka, nana, supruga, aktivistica za ljudska prava i direktorica Udruženja žena Romkinja "Bolja Budućnost" iz Tuzle, bila je gošća 3. epizode podcasta Akta Talk.

Indira je prva žena koja je u Bosni i Hercegovini osnovala udruženje romskih žena i prvi glas o položaju ove izrazito obespravljene i marginalizovane grupe.

Kao humanitarka i aktivistica romske nacionalnosti, Indira Bajramović je cijeli svoj lični i profesionalni život posvetila borbi za ravnopravnost žena Romkinja i borbi protiv različitih predrasuda. Kao prepoznata romska aktivistica učestvuje u procesima kreiranja različitiih javnih politika bitnih za cjelokupnu romsku populaciju, posebno za Romkinje u zajednicama. Nakon više od 20 godina rada, s razlogom je smatraju i doživljaju heroinom svog naroda.

Iza sebe imate veliki broj humanitarnih, aktivističkih, pa i političkih borbi, a u svijet aktivizma krenula je još od malih nogu. Iako borba koju vodi sa svojim saradnicima nije laka, nikad nije pomislila na odustajanje. Riječ ne može ne prihvata.

Sa članicama Udruženja žena Romkinja "Bolja budućnost" predano radi na jačanju položaja Romkinja i romske zajednice u Bosni i Hercegovini. Aktivno rade na promociji i zaštiti prava, obrazovanju, kulturnom nasljeđu i ekonomskom osnaživanju romske zajednice kroz različite projekte, edukacije, radionice i kampanje.

Tokom proteklih godina, Udruženje je pružalo snažnu podršku Romkinjama, potičući ih da ostvare svoje potencijale i postignu svoje ciljeve.

Udruženje je do danas realiziralo više od 180 projekata zasnovanih na problemima žena Romkinja, a koji su tematizirali ravnopravnost spolova, važnost reproduktivnog zdravlja, ekonomsko osnaživanje, žene u politici, obrazovanje..

U podcastu smo poseban značaj dali upravo obrazovanju Romkinja, kao jedinom i pravom putu, te predrasudama sa kojima se susreću. Šta ih motiviše, a šta - odnosno ko demorališe? Trenutno u Bosni i Hercegovini njih 60 pohađa fakultet.

Govorili smo i o ostalim aktuelnim problemima koji su specifični za romsku zajednicu, odnosno trgovini ljudima, nasilju, prosjačenju, diskriminaciji, prevencijama i mehanizmima zaštite, važnosti preventivnih zdravstvenih pregleda, te ulozi i podršci nadležnih institucija.

Generalni zaključak je da njihova saradnja sa predstavnicima institucija predstavlja izazov i to posebno za nepismene osobe, jer u institucijama ne postoji osoba koja bi im pomogla u procesu ostvarivanja određenih prava.

Poslije toliko godina impresivnog rada nagrađenog brojnim nagradama, njen rad nije samo rezultirao postignućima, već je i učvrstio odlučnost da se i dalje bore za pravednost, jednakost i prosperitet svih članica i članova romske zajednice.

Pridružite nam se u prosvjetljujućem razgovoru koji osvjetljava iskustva, borbe i trijumfe romske zajednice kroz oči jedne od njenih najposvećenijih zagovornica.

Podcast je ovog puta pripremila i vodila urednica Akta.ba, Seida Bijedić.
Izvor: https://www.akta.ba/vijesti/bih/181175/indira-bajramovic-romska-aktivistica-gosca-nove-epizode-podcasta-akta-talk?fbclid=IwY2xjawEdZiRleHRuA2FlbQIxMQABHQ2fpV08-QNNZPEApBTPVAdqWaDCKPvWt0sFGCcTQr5Av9bqKPAbG7vpAQ_aem_si0JIFPCkkntBB2iWgyKPA